Wpływ gier komputerowych na rozwój dzieci

W dzisiejszych czasach liczba dzieci korzystających z gier komputerowych jest bardzo duża, a czas poświęcany na nie stale rośnie. Ogromne znaczenie mają edukacyjne i terapeutyczne aspekty gier, które wiążą się ze specyfiką użytkowania komputera. Komputer może stanowić użyteczne narzędzie terapii rożnych zaburzeń, może być wykorzystywany do usprawnienia koordynacji wzrokowo-ruchowej i koncentracji.

Większość gier umożliwia ponadto dowolny wybór poziomu trudności i dostosowanie go do możliwości gracza, co daje możliwość wygrywania. Wygrane wzmacniają poczucie własnej wartości. Porażki ujmowane są w kategorii błędu i przedstawiane w sposób nie raniący, z jednoczesną możliwością ich poprawiania. Wszystko to może powodować redukcję lęku, wzrost poczucia sukcesu i sprawczości, a także pobudzanie wyobraźni. Niestety treść wielu gier komputerowych przeraża ładunkiem przemocy i wyrafinowanego okrucieństwa, co wyraża się przede wszystkim w formie symulowanego niszczenia, zabijania lub okaleczania przeciwników na ekranie komputera. Gracz wciela się w bohatera i ogląda świat jego oczami, przed sobą widzi ręce tego bohatera oraz wybraną przez siebie broń. Dokładnie widoczni są atakujący przeciwnicy, akt zabijania oraz zakrwawione szczątki pokonanych. Nie bez znaczenia pozostają efekty dźwiękowe, które potęgują przeżywane przez graczy emocje, nadając obrazom więcej realizmu. Tego typu sceny mogą wywoływać zachowania agresywne u dzieci oraz prowadzić do zobojętnienia na przemoc w codziennym życiu. Jednakże oddziaływanie gier komputerowych na graczy nie zależy tylko od treści gry i poświęcanemu jej czasu. Istotny jest wiek gracza, jego cechy temperamentu i osobowości,  jakość więzi w środowisku rodzinnym i rówieśniczym. Warto zwrócić również uwagę, że gry komputerowe obok negatywnego wpływu na psychikę mają również ujemny wpływ na rozwój fizyczny. Mogą powodować pogorszenie wzroku, dolegliwości reumatologiczne, odrętwienia palców i dłoni, wady postawy, skrzywienia kręgosłupa.

 

Należy mieć świadomość, że dzieci nie potrzebują elektronicznych zabawek, aby być szczęśliwymi. Najbardziej potrzebują miłości, zrozumienia, życzliwej troski i zainteresowania ze strony dorosłych. Dla dzieci ważny jest czas spędzany z rodzicami: wspólne rozmowy, spacery, wspólna zabawa. W ten sposób rozwijają się więzi rodzinne, które skutecznie mogą uchronić dziecko przed niekorzystnym wpływem gier komputerowych oraz innych mediów.

Pamiętajmy więc o wartościowych formach rozrywki, jak np. próbowaniu sił w sporcie, śpiewaniu czy nauka gry na jakimś instrumencie itp.